Academic Affairs Council

2020-2021 Membership

Made up of Department Chairs, some Program Chairs, and some program/area representatives

 

 

Academic Foundations

ABE/GED  
ABS Joyce Thompson-Graham

 

 

Arts, Social Sciences & Humanities

Business Management   Paul Hibbard/Mary Vedaa
Communication  Hailey Adkisson
Criminal Justice  Rod Carter
Education/Child & Family Studies  Liz Pearce
English Matt Usner
Foreign Language Brian Keady
Journalism Rob Priewe
Social Sciences Scott McAleer/Darci Dance
Fine Arts  Renee McKitterick
Performing Arts Raymund Ocampo

 

 

Manufacturing

Computer Systems   Joseph Jess
Culinary Arts   Josh Green
Digital Imaging  Lewis Franklin
Machine Tool Technology Ryan Powell
Mechatronics Dave Mack
Non-Destructive Testing  Scott Ballard
Water, Environment, & Technology Troy Kemper/Brian Stevens
Welding Technology Marc Rose (CO-CHAIR)/Cameren Moran
Automotive Technology Matt Dubanoski/RJ Ehlers
Heavy Equipment/Diesel John Alvin/Barry Payton

 

 

Healthcare

Dental Assistant Stacey Gerger
Diagnostic Imaging Jennifer Clayton
JOBS Terese Jones
Medical Assisting Kathy Durling
Nursing      Kristina Thompson
Occupational Therapy Assistant   Mashelle Painter

 

 

Science, Engineering, & Math

Agricultural Sciences  Clay Weber
Biological Sciences  Charlene LaRoux
Mathematics Nicole Francis
Physical Sciences Deron Carter/Ralph Tadday/Marci Moling
Transfer & Engineering   David Kidd
Health and Human Performance Brad Carman

 

 

Services

Library Brian Miyagishima
Counseling and Career Services Lisa Hoogesteger
CFAR   Tracy Dusseau

 

 

Benton Center

Parenting Education/Family Connections Jerri Wolfe

 

 

Other Representatives

Dean -  Academic Foundations Leslie Hammond
Dean -  Advanced Manufacturing and Transportation Technology Steve Schilling
Dean -  Healthcare  Linda Carroll
Dean -  Arts, Social Sciences and Humanities Meg Roland
Dean - Science, Engineering, & Math Kristina Holton
Student Conduct Manager Lynne Cox
Regional Director - Benton County Jeff Davis
Faculty Association Representative  Jenny Strooband
Faculty Senate Representative Tristan Striker
Learning Innovation Center Jess Winans
Student Representative  

 

 

Non-voting Members

Vice President - Academic Affairs & Workforce Development Ann Buchele
Vice President - Finance & Operations Sheldon Flom
Dean of Academic Progression Katie Winder

Charter